Moxování

Moxování neboli požehování je v podstatě jedna z metod, která má za úkol organizmus prohřát. Prohřívají se akupunkturní body, dráhy, ale i celé oblasti těla. Zejména se využívá při nedostatku Jangu, neboť Jang symbolizuje, pokud se jedná o termoregulaci, právě teplo.

Z hlediska západní medicíny má tento způsob prohřívání následující účinky: zlepšuje imunitu, podporuje regeneraci organizmu, normalizuje vegetativní funkce, pomáhá navodit stav relaxace, podporuje trávení. Dým, který hořením pelyňku, jímž se nejčastěji moxuje, vzniká, má podle některých názorů baktericidní účinky.

Nejčastěji se tedy moxování používá při onemocněních způsobených chladem, ať už vnitřním nebo vnějším, chronická onemocnění dýchacích cest (záněty, astma), poruchy trávicího traktu (průjem, zácpa, žaludeční vředy), menstruační potíže a nemoci močopohlavního ústrojí, revmatické a degenerativní onemocnění kloubů, především v bederní oblasti. Dále se doporučuje při depresích a stavech vyčerpanosti a únavy.

Jak moxování probíhá

Při vlastní aplikaci se obvykle využívá tzv. nepřímé metody prohřívání pelyňkovou cigaretou, kdy se smotek z pelyňku udržuje nebo se pohybuje kolem vzdálenosti 1 cm od kůže pacienta. Aplikace by neměla pálit, pacient by měl mít příjemný pocit tepla v místě použití. Dnes se často používá tzv. nekouřících karbonizovaných moxovacích tyčinek, které nedoutnají a nezanechávají po sobě charakteristickou "vůni". Dále lze nepřímo aplikovat přes ilozační podložku - česnek, zázvor. Tímto způsobem se působí velice dobře při trávicích obtížích, únavě nebo i tzv. kolapsu Jangu, kdy je člověk akutně vyčerpaný, bledý, studeně zpocený a má výrazně chladné končetiny.

V některých případech lze použít i aplikaci přímou, tj. působení moxy přímo na kůži, dochází však k popáleninách a vzniku jizev a proto se u nás téměř nepoužívá. Často se ale používá aplikaci moxy na akupunkturní jehlu, kdy k prohřívání dochází skrze kovovou jehličku. Obvykle se vypálí více kužílků najednou. Doporučená doba aplikace obecně je mezi 5 až 10 minutami na jeden bod minimálně, často i déle.

Moxování napomáhá zvyšování obranyschopnosti organizmu, zrychluje látkovou výměnu, zvyšuje prokrvení, uvolňuje svalstvo a stabilizuje vegetativní nervový systém.

Dále působí na krevní systém, rozšiřuje cévy, čímž zpomaluje pulz a snižuje krevní tlak.